Minden tekintetben rendhagyó játékismertető következik. A lenti sorokban tárgyalt motoros játék beszerzése ma már szinte lehetetlen, továbbá elég szűk a játékosok tábora, azok is többnyire salakmotor-rajongók, mint jómagam. Eredetileg a speedway oldalamon szerepelt ez a rövid ismertető, de átgurítottam ide is.
A FIM Speedway Grand Prix 2002-ben megjelent hivatalos játéka mellett, egy hobbista lengyel fejlesztői csapat, a Nawar, kevés támogatásból, a hivatalos játékot megelőzve elkészítette az Extreme Speedway Challange nevet viselő salakmotoros játékot. A fejlesztői csapatot a Cenega játékszoftvereket kiadó és fejlesztő cég vette szárnyai alá, és több névvel, több változatban megrendelhető a játék. Futott Demonic Speedway és Dirt Bike Championship néven is, nincs különbség a játékok között. Itthon nehezen beszerezhető a szoftver, és bizony nehezen is futtatható. Sok gépen próbálkoztam már a játék elindításával, köztük teljesen azonos konfigurációjú gépeken, azonos videókártya driverekkel, de még ma sem tudom megmondani, melyiken miért nem fut, vagy hogy nálam miért fut a játék. Mikor végre elindult, a screenshotok alapján nem vártam nagy csodát. Jóval gyengébb grafika, mint a FIM SGP-ben, a hangok gyengébbek, de nem az a célom, hogy a kettőt összehasonlítsam.
A grafika 3D, de nem csak mai szemmel nézve igen gyenge, és mivel a fejlesztői gárda igen kis létszámú volt, csakúgy mint a tesztelők, sok apró hiba fedezhető fel a futtatáskor. Például a salak színe néha kék, olyan mintha egy ledarált aszfalton motoroznék. A motorok és a versenyzők kidolgozottsága sem sikerült a legszebbre, de mindezekért kárpótol a játékmenet, amely szerintem sokkal izgalmasabb a mint a hivatalos FIM SGP-é. A menük szépek és animáltak.
A zene végig heavy metal. Szól a versenyek alatt is, nem csak a menü alatt. Természetesen teljesen konfigurálható, csakúgy mint a grafika. A motorhangok nem sikerültek eléggé, nem értem miért van az, hogy egy gyorsasági motor hangját sokkal élethűbben tudják leutánozni a készítők, mint egy salakmotorét.
Ellenben játékmenet tekintetében bizony romhalmazzá aláz minden más speedway programot. Az önálló karrier mód nagyon sok meglepetést tartogat. A játék kitalált nevekkel operál, mivel nem kapott hivatalos támogatást. A 2002-es GP mezőny ellen vívhatunk csatát. Szerencsére tartozik a játékhoz egy kis program, amellyel átírhatjuk a kitalált neveket akár létező salakosok neveire is. Egyébként sem nehéz kitalálni, melyik álnév kit takar. Néhány egyszerű példa: Bill Millből készíthetünk Billy Hamillt, vagy Tom Gollubból Tomasz Gollobot. Miután a nevek elkészültek, elindíthatjuk a játékot. Több lehetőségünk is van; választhatjuk a karrier módot, amelyben a végtelenségig versenyezhetünk a Grand Prixen keresztül. Választhatunk négyféle motorból, amelyek a Jawa és a GM akkori legújabb és régebbi modelljei. A játékban persze a hivatalos támogatók hiányában Javának és GN-nek hívják a vasparipákat. Ha a motor megvan, akkor nyolc bőrruha közül választhatunk. A versenyek során pénzt szerzünk és belefoghatunk gépünk tuningolásába, amely a gumik, a blokkok és a kipufogók cseréjében merül ki. Mindhárom „alkatrészből” háromféle különböző minőségűt választhatunk pénztárcánk méretéhez mérten. Ha már végképp nem tudjuk hova tenni a megkeresett pénzt, vehetünk edzéseket, amelyek során nőnek a képzettségeink: a technika, az erőnlét és a taktika.
A karrier mód mellet mehetünk egyszeri versenyt és tréningezhetünk is. Az utóbbiban tetszett, hogy a tréning alatt egy zöld nyilacska mindig mutatja az ideális, leggyorsabb ívet. Állítólag van mód ligaversenykre is, az általam tesztelt verzióból ez kimaradt. És most a lényeg, amiért megtetszett a játék; nagyon izgalmas futamokat játszhatunk. Az ellenfelek nevükhöz mérten agresszívak, taktikusak, gyorsak, jó rajtolók, gyenge rajtolók, kamikazék, bukdácsolók, stb. Persze úgy a legizgalmasabb, ha sisaknézetben játszunk, ugyanis a külső nézet borzasztó és rendkívül idétlen. A verseny alatt folyamatosan koszolódik a szemüvegünk, és közben lehet tépkedni a fóliát. Természetesen hátra is tekinthetünk, hogy mi újság a minket üldözőkkel. Ami még aranyos, hogy a pályakarbantartást sem hagyták ki. Négy futamonként bizony begurul a piros traktor, és addig boronálja a salakot, míg meg nem unjuk nézni, ahogy kering.
Összességében nagyon izgalmas futamok várnak ránk, ha egyszer sikerül elindítani a játékot. És ez itt a bökkenő. Az ajánlott rendszerkövetelményektől függetlenül a játék hol elindul, hol nem. Mindenesetre, akinek sikerül betöltenie a játékot, az nem csalódhat. Ha még olyan apróságokkal megtűzdelték volna, mint az állandó statisztikakészítés szezonról-szezonra, vagy épp a teljes ligaversenyek, és egy picit bővebb motorbeállítási lehetőségek (pl. fogaskerék), bizony azt mondanám, ilyennek kell lennie egy salakmotoros játéknak. Így azonban csak egy jópofa motorverseny, ami ugyan kicsit csúnya, kicsit bugos, de izgalmas játékélményt kínál minden salakmotor-rajongónak. És ne felejtsük el, hogy ez egy arcade típusú motorverseny, nem pedig egy szimulátor, amilyet egy jó ideig nem fognak tudni előállítani a „játékgyárak”.
—Somesz—
Cím: Extreme Speedway Challenge
Fejlesztő: Nawar
Kiadó: Techland
Honlap: N/A
Stílus: motorverseny, árkád
Ami tetszett:
izgalmas versenyek
tuning
karrier mód
Ami nem tetszett:
borzalmas grafika
bugos
nehéz hozzájutni, szinte lehetetlen
No comments
Trackbacks/Pingbacks