Sajnálatos módon igen kevés olyan egyedi játék található az élvonalban, amely szórakozást ígér az egész családnak. Ezek közé tartozik majdnem az egész LEGO sorozat, és más most nem is jut eszembe. Sokan lábrázást kapnak, ha meghallják a LEGO vagy a Harry Potter kifejezéseket, de aki hajlandó túllépni az előítéletein, az jó eséllyel élvezni fogja a játékot.
Annak idején az első LEGO Star Wars kellemes élményeket nyújtott. A második részben jobban sikerült megoldani az irányítást, sőt, néhány játékkal később már osztott képernyőn nyomulhattunk. Mire elkészítették a Harry Potter sorozat első négy filmjének LEGO videojáték változatát, a Traveller’s Tales programozói már mindent vérprofin össze tudtak rakni.
A játékmenet itt is ugyanaz, amit a pelenkások szoktak művelni a színes kis építőjátékkal: azaz verjünk szét mindent, amit csak lehet. Természetesen, ennél azért bonyolultabb feladatokat is meg kell oldani, vagy néha az ügyességet teszi próbára a játék, de összességében mindig a szétverem/begyűjtöm vonalon mozgunk. Ez eddig még nem túl csábító, ugye?
Azonban a LEGO cuccok lényege echte nem a játékmenet. Talán különösnek hangzik, hogy egy egész játéksorozat lényege korántsem az, hogy mit és hogyan kell művelni benne — de bizony ez az a pont, ahol a LEGO sorozatok családi szórakozássá válnak.
A legkisebbek (változó, hogy ki mikor engedi oda a géphez a gyereket, ezért életkort nem írok) tök aranyos figurákat kapnak, a kicsivel idősebbek pedig nem csupán bebarangolhatják egy kedvelt filmsorozat világát, de kapásból a tesóval vagy a haverral együtt tehetik ezt. Merthogy a LEGO játékok bizony alapvetően kooperatív jellegűek.
Azután jönnek a huszonévesek, akik amúgy sem feltétlenül játékkal verik el a szabadidejüket, de nem is számítanak célközönségnek. Azonban az apukák (szerencsés esetben az anyukák is) helyettesítik őket a piacon, hiszen a poénok viszonylag jól egyensúlyoznak a „gyerekes” és a „felnőttes” kategóriák között. Máris felsoroltunk legalább három csoportot, amely egy esős napon jól szórakozhat a LEGO Harry Potterrel.
Mi sem jobb bizonyíték, minthogy hétéves lányom és harmincas kedvesem egyformán élvezte a roxforti kirándulásokat, amikor este épp nem egy társasjáték, hanem a számítógép elé ülünk le egy órára. Ezalatt lenyomunk két-három pályát, vagy betanulunk néhány varázslatot és utána tolunk végig egy pályát. Mert ha már ismered is a LEGO videojátékokat, itt kapsz egy erős újítást.
A LEGO Harry Potterben nem csupán a filmek helyszínein futhatsz végig, de maga a központi terület, azaz Roxfort is tartogat egy-két meglepetést. A különféle pályák előtt meg kell tanulnod az adott évhez tartozó varázslatokat, ami összesítve hét varázslatot és egy különleges képességet (Ron patkánya, Hermione macsekja és Harry láthatatlanná tevő köpenye) jelent. Illetve, akad olyan varázslat, amely csak Harry számára elérhető, és az átokvarázs valójában egy rakás vicces kis lükeség véletlenszerű ellövöldözését jelenti. Időnként percekig mást sem csináltunk, csak egymást szívattuk ezekkel.
Szóval, miközben bejárhatod a hatalmas várépület és -udvar különféle részeit, szépen kitanulod a varázsmesterséget, emellett olyan hasznos apróságokat is megtudhatsz, hogy hogyan kell kezelni a mandragórát, vagy milyen összetevőkből áll egy-egy varázsital.
A többi LEGO játékhoz hasonlóan itt sem áll meg a világ azzal, hogy végigjátszod a sztorit. Ezután még kiszabadítandó karakterek megmentésével és egyéb módokon is arany építőkockákat gyűjthetsz, amelyekből átjárókat rakhatsz össze a bónusz pályákra.
A pályákon kívül is hatalmas bejárható terület és maga a négy történet sok-sok játékórát ígér. A pályákon esetenként egészen nehezen megoldható feladatokat találhatsz, amelyekről végül kiderül, hogy valójában csak logikázni kell egy kicsit. Például a könyvtárban ott vannak azok az életre kelt és meglehetősen agresszív könyvek, amelyek immúnisak minden varázslatra, és hatékonyan megakadályozzák, hogy közelebb juss egy-egy fontos ponthoz. Józan paraszti ésszel ki lehet találni a megoldást.
Már a világkép is kismillió kiváló ötletet kínál, amelyekhez hozzáadódik a LEGO környezetből adódó ötletek sokasága. A végeredmény egy kivételesen szórakoztató családi játék lenne, ha az elképesztő hibák nem találnák meg szegény játékost úton-útfélen.
Hiába fejlesztették sokáig (kétszer halasztották el a kiadást), végül benne maradt egy mentéshiba, amely tönkretehet pár óra játékot, és egy idegesítő irányítási probléma. Ez utóbbi következtében időnként előfordul, hogy a billentyűzet teljesen átveszi az irányítást (a kooperatív irányítás: billi + pad), így az egyik játékost kizárja, és egyszerre mozgatja mindkét karaktert.
Ezek ellenére szórakoztatás tekintetében a játék messze felülmúl számos nagy címet, egyszerre egyszerű, logikai és ügyességi, ráadásul ténylegesen kimeríti a „családi játék” fogalmát. Ennél jobb már csak akkor lehetne, ha kettő helyett egyszerre hárman is játszhatnák. Ezt viszont nem remélem, mert problémás lenne az osztott képernyő — ugyanis a játék csak akkor vágja félbe a képet, amikor a karakterek eltávolodnak egymástól.
—Garcius—
Cím: LEGO Harry Potter: Years 1-4
Kiadó: Warner Bros. Interactive Entertainment
Fejlesztő: Traveller’s Tales
Honlap: http://games.kidswb.com/official-site/lego-harry-potter/
Stílus: akció, kaland, LEGO
Ami tetszett:
Potter világa legóból
számtalan kreatív ötlet
aprólékos és gondos kidolgozás
minőségi családi játék
Ami nem tetszett:
idegesítő bugok
No comments
Trackbacks/Pingbacks